How Much Do Puzzles Cost?


How Much Do Puzzles Cost?

*This post may contain affiliate links. As an Amazon Associate we earn from qualifying purchases.

Puzzles have been a popular pastime for years and are likely to stay that way for some time. Although puzzles can be a lot of fun to put together as a group it’s important to know how much they cost first. 

The average price of a Jigsaw puzzle is $16, whereas the expected price range goes from $11 to $20. A bigger jigsaw puzzle might not always cost more as sometimes manufacturers reduce the price as the area for the jigsaw puzzle goes up. 

However, most jigsaw puzzles that are for your family, and have 1000 pieces are going to cost you somewhere between $25-$20. 

Puzzles have been around for a long time. Like board games and card games, puzzles bring with them the comfort of a time before technology had taken over our lives. Puzzles are a fun activity to do on your own, with a friend, or even with the entire family when it’s raining outside and you have no place to go. 

There’s something very romantic and peaceful about a quiet evening spent inside doing a puzzle with your loved ones.

There are many types of puzzles that you can do, but the most common puzzles are jigsaw puzzles. They can have a variety of sizes and hundreds or thousands of pieces. 

The difficulty increases depending on the number of pieces in the puzzle, the area that the puzzle covers, and what the puzzle picture is of. You also have to consider the price. 

One puzzle might cost more than others. In this article, we will look at the factors that cause an increase in the prices of puzzles.

If you’ve wondered about the valuation of puzzles, how much they cost and why some cost more than others, then read on as we get to the bottom of it today.

To see the most popular puzzles just click here. 

How are Puzzles Valued?

Puzzles are a product like any other. Yes, puzzles are a lot of fun. So, why can you get certain puzzles for under twenty dollars while for others you need to spend upwards of 50$? Other cool puzzles can go up to a 100$. 

Puzzles are a fun activity to do with the whole family. In recent years the popularity of puzzles has risen a lot as people can’t go outside, and solving puzzles is one of the safest and most fun activities that people can partake in while staying indoors.

Aesthetics

Puzzle makers have also changed the way that customers look at puzzles. Initially, puzzles were just objects you put together and enjoyed for a minute before you had to break the pieces up all over again. Now, puzzle makers use scenic designs in their puzzles; so, when you put the pieces together, you get art. 

You can frame this finished puzzle and hang it in your home. Thus, puzzles that allow for this kind of extra utility are likely to cost you a little more than other puzzles.

You should also note that there are puzzles made specifically for children as well. These puzzles are likely to cost you a lot less as they are easier and don’t feature intricate art or designs.

Material

A puzzle is a product like any other. Thus, the materials used to manufacture it influences its cost. Puzzles made of cardboard, a material often used for this purpose, should be relatively cheaper. However, there are certain things like puzzle boxes and puzzle kits that are made of wood and are collectibles.

Since these puzzle boxes are made of wood and sometimes even metal, they can cost you a pretty penny to buy.

If you’re buying a puzzle, you likely want it to last longer and be cut properly. If the edges to the pieces are blunt and the puzzle hasn’t been handled properly, your experience with the puzzle is likely to be affected. 

Thus, material can be a significant factor in the price of your puzzles.

Size

Another aspect that we must discuss is the size of the puzzles.  This factor ties in with the previous factor; the larger is the puzzle, the more material will be needed to make it. 

The puzzle’s price increases with the materials used to make it.

You should also note that the greater the dimensions of a puzzle the more it’s bound to cost. However, the average cost of the puzzle per square foot decreases so it’s not a linear change.  

Yes, if you buy a larger puzzle for your family you’re going to have to pay above 30$ but if you compare the price per square foot, you’re going to understand that the extra size works in your favor. 

It’s better to buy a puzzle that is greater in size for this very reason.

Number of pieces

Larger sizes and dimensions don’t always mean a greater number of pieces. The dimensions of the pieces are also necessary for determining the number of parts that can fit in the puzzle. 

The number of pieces present in a puzzle is a factor that affects its difficulty, the time players can complete it, and hence, its value.

More challenging puzzles demand a higher price. The manufacturers know this, which is why they publicize and mention that a puzzle has a thousand pieces, so you know that you’re going to get your value of money from that particular product.

Brand

If you have a particular preference for a brand, you’re more likely to buy puzzles from that brand. If you’ve enjoyed the games from a particular brand, you’re likely to think that brand will also know what you’d like in a puzzle. 

Most brands use their monopoly and name to charge customers more for puzzles. This strategy may work in their favor sometimes, and other times it won’t. However, it does affect the valuation of puzzles.

Final Thoughts

Puzzles are generally not very expensive. You can get many puzzles for less than $20 also. However, they may not be the best puzzles out there. 

If you’re looking for something challenging or aesthetically pleasing, then you’ll likely have to pay more money for it. Costs also go up when you’re looking for a gigantic puzzle to engage in with your family.

If a puzzle is well-made and has the finer qualities required in a puzzle, you will likely have to pay more than $50 for it. This price is fair as material costs and intellectual costs add to the overall price.

Recent Posts